Таблетът е сравнително ново изобретение. Той използва операционни системи, които първоначално са били предназначени за смартфоните. От своя страна те са базирани на OS, проектирани за познатите ни настолни компютри. На теория, това означава, че можете да използвате почти всеки софтуер, създаден за домашния ви компютър и за вашия таблет. Всъщност, това изобщо не е така. 

Цялата работа е там, че отначало никой не е бил сигурен за какво може да бъде използвано това изобретение. През 2002 г. Бил Гейтс и Microsoft Corporation създават съвременния таблет и въвеждат термина таблет или PC. От тогава насам хората се стараят да намерят приложение на нещо, от което реално никой не е имал нужда. Но какво пък – щом съществува, дайте да му намерим работа. Това дава тласък на развитието на софтуерни програми, разработени специално за таблетите. Постепенно, потребителите откриват все повече и повече неща, които да правят съссвоите нови електронни джаджи. Изглежда разработчиците стоят настрана и чакат да видят как хората ще ги използват, за да могат да създадат съответния софтуер. Което ме навежда на вечния философски въпрос кое е първо, кокошката или яйцето.

Напоследък все повече програмисти започват да адаптират своите съществуващисмартфон приложения за таблети. Или да създават чисто нови такива, които да се възползват максимално от по-големия дисплей на тези мини компютри.

И тъй като популярността им набира непрекъснато скорост, ще има все повече програми, разработени специално за тях. Възможностите, когато става въпрос засофтуер за таблет, са почти безкрайни. Развитието им може да окаже драматично влияние върху начина, по който използваме компютрите въобще. Вижте например какво стана в Google Play – ако го ползвате през вашия таблет, той по подразбиране отваря проектираните за него приложения и филтрира тези за смартфони.

Или анонсираният по-рано тази година Eye-tracing tech, който според разработчиците си ще ви позволи да държите таблета си в едната ръка, докато в другата държите парче пица и да контролирате плъзгането на страниците само с поглед. Какво ще кажете за това, а?